WRESTLING: Flathead shines at Best of West Duals

Print Article

PASCO, Wash. — Flathead wrestlers Brendan Barnes (106), Tanner Russell (145), Tucker Nadeau (182) and Hunter Wellcome (195) were all 5-0 on the day at the Best of the West Duals.

Dominic Battello (120), Kenyon Fretwell (152) and Michael Lee (285) were all 4-1.

Wrestling continues today with an individual tournament.

Flathead was 5-0 in dual action Friday. The Braves beat Newberg, Oregon, 34-33 in the championship match.

Newberg is the No. 1-ranked team in Oregon.

Flathead is now 16-1 in dual action this season.

“This was a total team effort and we really made another statement on how this Flathead team can compete with just about anybody when they are firing on all cylinders,” Flathead coach Jeff Thompson said.

“We’ve put a lot of miles on our old Kalispell school bus so far this season, but it’s all worth it when we find great competition and perform well.”

The is the final meet before the holiday break for Flathead, the top-ranked team in Class AA.

The Braves resume action Jan. 5-6 at the Bozeman Invitational.

Best of the West Duals

Pasco, Wash.

Friday’s Results for Flathead

106

Round 1 - Brendan Barnes (Flathead) over Harrison Womack (Newberg) (Fall 3:29)

Round 2 - Barnes (Flathead) won by forfeit

Round 3 - Barnes (Flathead) won by forfeit

Round 4 - Barnes (Flathead) over Jayson DeLamora (Chiawana) (Fall 1:15)

Round 5 - Barnes (Flathead) over Boulder Friesen (Newberg) (Fall 5:11)

113

Round 1 - Bryce Shaffer (Flathead) over Tanner Nicol (Newberg) (Fall 4:53)

Round 2 - Shaffer (Flathead) over Austin Patton (Hanford) (Fall 1:27)

Round 3 - Shaffer (Flathead) won by forfeit

Round 4 - Shaffer (Flathead) over Kevin Llamas (Chiawana) (Fall 4:29)

Round 5 - Micah Worthington (Newberg) over Shaffer (Flathead) (Dec 3-2)

120

Round 1 - Dominic Battello (Flathead) over DJ Berry (Newberg) (Fall 2:49)

Round 2 - Battello (Flathead) over Hunter Murphey (Hanford) (MD 13-3)

Round 3 - Battello (Flathead) over Johnny Niehaus (Baker/Powder Valley) (Fall 1:31)

Round 4 - Battello (Flathead) over Camillo Cardenas (Chiawana) (Fall 0:19)

Round 5 - Christopher Strange (Newberg) over Battello (Flathead) (Fall 1:44)

126

Round 1 - Diego Salinas (Newberg) over Braden Comer (Flathead) (Fall 4:36)

Round 2 - Comer (Flathead) over Glenn Siekawitch (Hanford) (Fall 4:49)

Round 3 - Nick Blair (Baker/Powder Valley) over Comer (Flathead) (Fall 1:43)

Round 4 - Robby Vaughn (Chiawana) over Comer (Flathead) (Fall 1:52)

Round 5 - Cody Fettig (Newberg) over Comer (Flathead) (Fall 1:05)

132

Round 1 - Jonah Worthington (Newberg) over Jaden MacNeil (Flathead) (Dec 5-4)

Round 2 - MacNeil (Flathead) over Braedon Nalle (Hanford) (Dec 8-6)

Round 3 - MacNeil (Flathead) over Colton Anderson (Baker/Powder Valley) (SV-1 10-8)

Round 4 - Kobe Santoyo (Chiawana) over MacNeil (Flathead) (Dec 5-2)

Round 5 - MacNeil (Flathead) over Zach Irving (Newberg) (SV-1 4-4)

138

Round 1 - Bo Meyer (Flathead) over Ryan Frey (Newberg) (Dec 7-1)

Round 2 - Josh Say (Hanford) over Meyer (Flathead) (MD 9-1)

Round 3 - Meyer (Flathead) over Elijah Banister (Baker/Powder Valley) (Dec 4-1)

Round 4 - Meyer (Flathead) over Darius Grogan (Chiawana) (Dec 8-1)

Round 5 - Joey Moody (Newberg) over Meyer (Flathead) (Fall 1:30)

145

Round 1 - Tanner Russell (Flathead) over Ben Redwine (Newberg) (Fall 1:30)

Round 2 - Russell (Flathead) over Carter Murphy (Hanford) (Fall 0:55)

Round 3 - Russell (Flathead) over Jorge Duran (Baker/Powder Valley) (Fall 3:49)

Round 4 - Russell (Flathead) over Israel Romiro (Chiawana) (Fall 1:53)

Round 5 - Russell (Flathead) over Jack Evans (Newberg) (Fall 2:31)

152

Round 1 - Kenyon Fretwell (Flathead) over Mason Turpen (Newberg) (Fall 1:29)

Round 2 - Fretwell (Flathead) over Louis Werner (Hanford) (Fall 3:18)

Round 3 - Fretwell (Flathead) won by forfeit

Round 4 - Riley Cisne (Chiawana) over Fretwell (Flathead) (SV-1 6-6)

Round 5 - Fretwell (Flathead) over Alec Love (Newberg) (MD 9-1)

152

Round 2 - Zaybin Stewart (Flathead) won by forfeit

160

Round 3 - Payton Hume (Flathead) won by forfeit

Round 4 - Hume (Flathead) over Tyson Stover (Chiawana) (Fall 1:18)

Round 1 - Garrett Rieke (Flathead) over Justin Holtan (Newberg) (Fall 0:39)

Round 2 - Rieke (Flathead) over David Bates (Hanford) (Fall 2:46)

Round 5 - Rieke (Flathead) over Rowan Gallardo (Newberg) (Dec 9-5)

170

Round 1 - Colby Martin (Flathead) over Dalton Paskett (Newberg) (Fall 1:27)

Round 2 - Martin (Flathead) over Michael Bishop (Hanford) (MD 12-1)

Round 3 - Clay Keller (Baker/Powder Valley) over Martin (Flathead) (Fall 1:19)

Round 4 - Tavin Blair (Chiawana) over Martin (Flathead) (Dec 6-0)

Round 5 - Payton Hume (Flathead) over Oliver Myers (Newberg) (Dec 4-0)

182

Round 1 - Tucker Nadeau (Flathead) over Jordan Beaudry (Newberg) (Fall 1:18)

Round 2 - Nadeau (Flathead) over Hayden Henry (Hanford) (Dec 9-3)

Round 3 - Nadeau (Flathead) over Andrew Dunn (Baker/Powder Valley) (Fall 2:16)

Round 4 - Nadeau (Flathead) over Victor Silva (Chiawana) (Fall 1:52)

Round 5 - Nadeau (Flathead) over Kadyn Lauer (Newberg) (Fall 3:11)

195

Cons. Round 5 - Hunter Wellcome (Flathead) over Hunter James (Newberg) (Dec 7-3)

Round 1 - Wellcome (Flathead) over Avian Mendoza (Newberg) (Fall 1:13)

Round 2 - Wellcome (Flathead) over Jake Hanson (Hanford) (Fall 1:58)

Round 3 - Wellcome (Flathead) over G`ovi Quezada (Baker/Powder Valley) (Dec 9-3)

Round 4 - Wellcome (Flathead) over Trent Black (Chiawana) (MD 10-1)

Round 5 - Sebastian Koch (Flathead) won by forfeit

220

Round 1 - Branko Frketich (Newberg) over Sebastian Koch (Flathead) (Fall 0:36)

Round 2 - Jonathan Burt (Hanford) over Koch (Flathead) (Fall 3:18)

Round 3 - Hudson Cole (Baker/Powder Valley) over Koch (Flathead) (Fall 1:16)

Round 4 - Koch (Flathead ) over Ian Cambell (Chiawana) (Dec 4-2)

Round 5 - Isaiah Parker (Newberg) over Koch (Flathead ) (Fall 3:25)

285

Round 1 - Alex Paul (Flathead ) over Connor O`Bryan (Newberg) (Fall 1:57)

Round 2 - Alex Paul (Flathead ) over Angel Campos (Hanford) (Fall 0:29)

Round 4 - Alex Paul (Flathead ) by forfeit

285

Round 1 - Michael Lee (Flathead ) won by forfeit

Round 2 - Lee (Flathead ) over Tristan Osborn (Newberg) (Fall 1:02)

Round 3 - Lee (Flathead ) over Lucien Yervasi (Baker/Powder Valley) (Fall 0:19)

Round 4 - Lee (Flathead ) over Josh Alvarez (Chiawana) (Fall 3:21)

Round 5 - Tristan Osborn (Newberg) over Lee (Flathead ) (Fall 5:22)

Print Article

Read More Local Sports

HOOPS ROUNDUP: Harkins, Glacier top Helena Capital

January 13, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake Glacier recovered from a meager offensive showing in the first quarter to earn another Western AA conference boys basketball win on Saturday against Helena Capital at Glacier High School. The Wolf...

Comments

Read More

WRESTLING: Nadeau, Lee champs for Braves at Rocky Mtn.

January 13, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake Nadeau, Lee mat champs for Braves at Rocky Mtn. The Daily Inter Lake MISSOULA — Tucker Nadeau and Michael Lee captured individual titles, Payton Hume was a runner-up and Flathead settled for a ...

Comments

Read More

WRESTLING: Bigfork’s Kaminsky 205 champ at Choteau Classic

January 13, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake CHOTEAU — Bigfork’s Logan Kaminsky pinned Austin Cooper of Thompson Falls in 1 minute, 3 seconds in the championship match at 205 pounds on Saturday at the Choteau Invitational wrestling tournament...

Comments

Read More

SWIMMING: Another record-setting day for Popp, Bouda

January 13, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake WHITEFISH — Glacier’s AJ Popp and Abby Chipley, Flathead’s Jamie Bouda and Whitefish’s Helena Kunz and Preston Ring were double winners at the Cat/Dog Invitational swim meet on Saturday at The Wave...

Comments

Read More

Contact Us

News: (406) 837-5131
Advertising: 406-758-4410
Bigfork Eagle
c/o Daily Inter Lake
PO Box 7610
Kalispell, MT 59904

©2018 Bigfork Eagle Terms of Use Privacy Policy
X
X